Με αυτοδύναμη πλειοψηφία 19 εδρών ο Δημ. Παπαστεργίου νέος Πρόεδρος της ΚΕΔΕ / ΟΛΑ τα αποτελέσματα

Δημήτριος Παπαστεργίου, νέος Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΚΕΔΕ

Με διαφορά 42 ψήφων από τον Δήμαρχο Αμπελοκήπων-Μενεμένης Θεσσαλονίκης, Λάζαρο Κυρίζογλου, ο Δήμαρχος Τρικκαίων, Δημήτρης Παπαστεργίου εκλέχθηκε πρώτος στη σειρά κατάταξης του ψηφοδελτίου της προσκείμενης στη Ν.Δ. αυτοδιοικητικής παράταξης “Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι” και διασφάλισε τη θέση του Προέδρου της ΚΕΔΕ.  

Η συγκρότηση του νέου Δ.Σ., εκτός απροόπτου, αναμένεται να γίνει σήμερα, Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2019.

Η Γενική Εκλογοαπολογιστική Συνέλευση της ΚΕΔΕ, πραγματοποιήθηκε χθες, Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2019 στο ξενοδοχείο WYNDHAM GRAND της Αθήνας με την συμμετοχή έξι παρατάξεων και στην διάρκεια της εξελέγησαν για τη αυτοδιοικητική περίοδο 2019-2023, το Διοικητικό Συμβούλιο και το Εποπτικό Συμβούλιο της ΚΕΔΕ.

Ειδικότερα:

Σε σύνολο 528 εγγεγραμμένων ψήφισαν 511 αυτοδιοικητικοί.

Έγκυρα ψηφοδέλτια 510, άκυρα 1, λευκά 0.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο (εκλογικό μέτρο 17)

Έλαβαν:

  • Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι (Ν.Δ.) 325 ψήφους και 19 έδρες
  • Αυτοδιοικητικό Κίνημα (ΚΙΝ.ΑΛ) 91 ψήφους και 6 έδρες
  • Προοδευτική Αυτοδιοικητική Συνεργασία (ΣΥΡΙΖΑ) 45 ψήφους και 3 έδρες
  • Νέα Αυτοδιοίκηση (Ανεξάρτητη Παράταξη) 33 ψήφους και 2 έδρες
  • Λαϊκή Συσπείρωση (ΚΚΕ) 10 ψήφους
  • Συντονισμός Αιρετών 6 ψήφους
    Την 31η έδρα καταλαμβάνει αυτοδικαίως ο δήμαρχος Αθηναίων Κ. Μπακογιάννης.

Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας

Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι (Ν.Δ.) 325 ψήφοι και 19 έδρες

Για την κατηγορία Δημάρχων

(εκλέγονται οι 13 πρώτοι)

  1. Παπαστεργίου Δημήτρης (Δήμαρχος Τρικκαίων) 202
  2. Κυρίζογλου Λάζαρος (Αμπελοκήπων-Μενεμένης Θεσσαλονίκης) 160
  3. Κάρναβος Δημήτριος 146 (Καλλιθέας)
  4. Κουκάς Κωνσταντίνος 143 (Μυκόνου)
  5. Κωνσταντέλλος Γρηγόρης (Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης) 137
  6. Κουκοδήμος Κώστας (Κατερίνης) 136
  7. Χρυσάφης Αλέξανδρος (Σερρών) 129
  8. Αποστολόπουλος Ηλίας (Παπάγου-Χολαργού) 122
  9. Μελετίου Νίκος (Ασπροπύργου) 121
  10. Τσιρογιάννης Χρήστος (Αρταίων) 112
  11. Παπαναστασίου Γεώργιος (Αγρινίου) 107
  12. Αναστασιάδης Φίλιππος (Παγγαίου) 102
  13. Υδραίου Μερόπη (Κεντρικής Κέρκυρας) 98
  14. Τσιάκος Βασίλειος (Καρδίτσας) 96
  15. Στάμκος Γρηγόρης ( Πέλλας) 85
  16. Νανόπουλος Βασίλειος (Κορινθίων) 83
  17. Κεφαλογιάννης Σωκράτης ( Ανωγείων) 81
  18. Μάγγος Φώτης (Λειψών) 77
  19. Γεωργάκος Νίκος (Πρέβεζας) 74
  20. Χαρχαλάκης Ευστράτιος (Κυθήρων) 69
  21. Ταγκαλέκας Ιωάννης ( Λεβαδέων) 65
  22. Κοντζιάς Ιωάννης (Ιστιαίας-Αιδηψού) 64
  23. Σκάρλος Αθανάσιος (Σοφάδων) 63
  24. Πλακεντάς Παναγιώτης (Εορδαίας) 61
  25. Ταταράκης Ιωάννης (Αγίου Βασιλείου) 47
  26. Κορεντσίδης Ιωάννης (Καστοριάς)14

Για την κατηγορία Δημοτικών Συμβούλων

(εκλέγονται οι 6 πρώτοι)

  1. Τζιαχρήστας Δημήτριος ( Δομοκού) 160
  2. Μουράτογλου Ιωάννης (Έδεσσας) 135
  3. Μπαρμπάκος Ευάγγελος (Καλλιθέας) 121
  4. Τεντόμας Χρήστος (Αθηναίων) 121
  5. Καφαντάρης Δημήτριος ( Πύλου-Νέστορος) 108
  6. Δημαρχόπουλος Χαράλαμπος (Ξάνθης) 90
  7. Κορομάντζος Βασίλειος ( Αθηναίων) 83
  8. Βαφειάδης Νικόλαος ( Αθηναίων) 80
  9. Καλαντζής Νεκτάριος (Παλλήνης) 79
  10. Δαμουλάκης Γεράσιμος (Μήλου) 74
  11. Κυριζίδης Μάκης (Θεσσαλονίκης) 65
  12. Πατσουρίδης Παρασκευάς (Διδυμοτείχου) 55
  13. Χαιρέτης Εμμανουήλ (Ηρακλείου) 36

Αυτοδιοικητικό Κίνημα (ΚΙΝ.ΑΛ) 91 ψήφοι και 6 έδρες

Για την κατηγορία Δημάρχων
(εκλέγονται 3)

  1. Γιάννης Λυμπέρης, (Ήλιδας) 55
  2. Λάζαρος Μαλούτας, (Κοζάνης) 50
  3. Μιχάλης Ερωτόκριτος, (Κάσσου) 43

Δεν εκλέγονται
Σίμος Δανιηλίδης, Νεάπολης-Συκεών) 41
Μαρία Αλειφέρη, (Τήλου) 40

Για την κατηγορία Δημοτικών Συμβούλων
(εκλέγονται 3)

  1. Γιάννης Τσιάμης (Ορχομενού) 63
  2. Δημήτρης Τσιαντής (Λίμνης Πλαστήρα) 53
  3. Δημήτρης Τζιμπανάκος  (Βόλου)  37

Προοδευτική Αυτοδιοικ. Συνεργασία (ΣΥΡΙΖΑ) 45 ψήφοι & 3 έδρες

(τα αποτελέσματα είναι έγκυρα πλην, όμως, δεν προέρχονται από επίσημη πηγή)

Για την κατηγορία Δημάρχων
(Εκλέγονται δύο)

  1. Απόστολος Καλογιάννης (Λαρισαίων) 39
  2. Μαρία Κάκαλη ( Αγίου Ευστρατίου)  24

Για την κατηγορία Δημοτικών Συμβούλων
(Εκλέγεται ένας)

  1. Δημήτριος Μπίρμπας (Αιγάλεω)  31

Νέα Αυτοδιοίκηση (Ανεξάρτητη Παράταξη) 33 ψήφοι και 2 έδρες

Γιώργος Ιωακειμίδης. Επανεκλέχθηκε στο Δ.Σ. της ΚΕΔΕ

Για την κατηγορία Δημάρχων
(Εκλέγεται ένας)

  1. Γιώργος Ιωακειμίδης (Νίκαιας-Ρέντη) 32
  2. Ξένος Μανιατόγιαννης (Βριλησσίων) 15
  3. Γιάννης Λαγουδάκης (Περάματος) 13
  4. Μαρία Ανδρούτσου (Αγίου Δημητρίου Αττικής) 11
  5. Ανδρέας Κονδύλης (Αλίμου) 11
  6. Σπύρος Σταματόπουλος (Σικυωνίων Κορινθίας) 11
  7. Χρήστος Βοσκόπουλος (Καισαριανής) 8

Για την κατηγορία Δημοτικών Συμβούλων
(Εκλέγεται ένας)

  1. Ανδρέας Μαυραγάνης (Βριλησσίων) 16
  2. Σταύρος Ιατρού (Λαυρεωτικής) 14
  3. Γιώργος Κουτελάκης (Νέας Σμύρνης) 12
  4. Μαρία Ξένου (Αλίμου)  12
  5. Ιωάννης Μπακατσέλος (Νίκαιας-Ρέντη) 10
  6. Αθανάσιος Λαγουδάκης (Περάματος)  9
  7. Ιωάννης Αντζίνας (Ηλιούπολης) 8
  8. Θεοδώρα Σύρμα (Αλίμου) 8

Τα αποτελέσματα για το Εποπτικό Συμβούλιο της ΚΕΔΕ

(εκλέγονται οι 7 πρώτοι)

  1. Σιώμος Βλάσσης 187
  2. Χιωτάκης Νίκος 167
  3. Γιαλιτάκης Νικόλαος 107
  4. Μπρούλιας Γεώργιος 98
  5. Καλαριώτου Ειρήνη 94
  6. Λιόλιος Νικόλαος 93
  7. Κουπτσίδης Δημοσθένης 84
  8. Αποστολόπουλος Γεώργιος 80
  9. Σουκούβελος Γεώργιος 78
  10. Ινιωτάκης Πέτρος 70
  11. Κοτσακιαχίδης Κλεάνθης 57
  12. Γκοσλιόπουλος Χρήστος 40

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Παρακαλώ εισάγετε το σχόλιό σας!
Παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.