Απεβίωσε από «ανίατη ασθένεια» σε ηλικία 64 ετών, ο Πάολο Ρόσι

AP Photo

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 64 ετών ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής Ιταλίας στο Μουντιάλ του 1982, Πάολο Ρόσι.

Σύμφωνα με το RAI Sport, όπου εργαζόταν την τελευταία περίοδο, ο Ρόσι απεβίωσε λόγω «ανίατης ασθένειας».

Ο Ρόσι κατέκτησε δύο πρωταθλήματα Ιταλίας, ένα ευρωπαϊκό κύπελλο και ένα κύπελλο Ιταλίας με τη Γιουβέντους, ωστόσο έμεινε στην ιστορία κυρίως για τα έξι γκολ του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1982 στην Ισπανία.

Ο Ιταλός άσος πέτυχε χατ τρικ ενάντια στη Βραζιλία, αλλά και το πρώτο γκολ στον τελικό απέναντι στη Δυτική Γερμανία, όπου η Ιταλία επικράτησε με 3-1, κατακτώντας το πρώτο της παγκόσμιο κύπελλο μετά το 1938.

Η κλήση του στην Εθνική Ιταλίας για το Μουντιάλ του 1982 έγινε δεκτή με επιφυλάξεις, καθώς είχε προηγηθεί η ποινή αποκλεισμού δύο ετών που του είχε επιβληθεί για εμπλοκή σε σκάνδαλο στημένων αγώνων, ωστόσο οι εμφανίσεις του στο παγκόσμιο κύπελλο τον μετέτρεψαν σε ποδοσφαιρικό ήρωα.

Φωτ. EPA/ David Martinez Pelcastre

Ο «Παμπλίτο» κατέκτησε τον τίτλο του καλύτερου παίκτη του τουρνουά, ενώ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης.

Κέρδισε επίσης τη «Χρυσή Μπάλα» την ίδια χρονιά, ενώ ακόμη και σήμερα, παραμένει -μαζί με τον Ρομπέρτο Μπάτζιο και τον Κριστιάν Βιέρι- ο πρώτος σκόρερ της Ιταλίας σε τελικές φάσεις παγκοσμίων κυπέλλων.

Ο ιταλικός Τύπος στέκεται στην απώλεια του Ρόσι, με τη Gazzetta dello Sport να γράφει ότι «ήταν αυτός που κέρδισε τη Βραζιλία του Ζίκο, την Αργεντινή του Μαραντόνα, την Πολωνία του Μπόνιεκ και στον τελικό τη Γερμανία του Ρουμενίγκε».

Σε ανάρτησή του στο Twitter, ο πρώην πρωθυπουργός της Ιταλίας, Ματέο Ρέντσι, σημείωσε: «Στην καρδιά μας για πάντα. Αντίο Παμπλίτο».

Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της Εθνικής Γερμανίας, Γιούργκεν Κλίνσμαν, ανέφερε: «Αγαπητέ Παμπλίτο, θα σε θυμόμαστε για πάντα».