Μεγάλη διάκριση για την ομάδα κορασίδων του Κρόνου Αγίου Δημητρίου Αττικής. Με τη νίκη της επί του ΠΑΟΚ και με σκορ 78-47 κατέκτησε αήττητη τον τίτλο της πρωταθλήτριας στο 30ο Πανελλήνιο Κορασίδων, γεγονός, όχι ευκαταφρόνητο δεδομένου του μεγάλου ανταγωνισμού που χαρακτηρίζει την συγκεκριμένη κατηγορία του γυναικείου μπάσκετ.
Συμμέτοχη στον αγωνιστικό αυτό άθλο, η μαθήτρια του 2ου Λυκείου Παλλήνης, Έλενα Ανδρικοπούλου, η οποία διαμένει με την οικογένεια της στον οικισμό Αγίου Νικολάου Κάντζας, ανήκει στην ομάδα του Κρόνου Γέρακα και με υποσχετική ενός έτους αγωνίστηκε την περίοδο 2018-2019 με τα χρώματα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.
![](https://neologosattikis.gr/wp-content/uploads/2019/07/andrikopouloy_elena_01.jpg)
Πρόκειται για αυθεντικό ταλέντο με προοπτική εξέλιξης, γεγονός επισημασμένο και από τους ανθρώπους της καλαθοσφαιρικής κοινότητας της ευρύτερης περιοχής μας, δίχως μέχρι στιγμής να έχει διευκρινιστεί αν η ταλαντούχα αθλήτρια θα συνεχίσει με ανανέωση της παραχώρησης της στην ομάδα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου ή θα επανέλθει στον Κρόνο Γέρακα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σύλλογος του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, συγκαταλέγεται στις αθλητικές εκείνες «κοιτίδες» με υψηλές επιδόσεις στο μπάσκετ, γεγονός επιβεβαιωνόμενο από τους δύο ακόμη τίτλους που πρόσφατα κατακτήθηκαν.
Η ομάδα γυναικών του Συλλόγου αναδείχθηκε κυπελλούχος ΕΣΚΑΝΑ και η αντίστοιχη των νεανίδων κατέλαβε τη 2η θέση στο αντίστοιχο πρωτάθλημα ΕΣΚΑΝΑ.