Εκπληκτικό το Λαύριο! Επικράτησε στον 2ο τελικό επί του Παναθηναϊκού με 94-89

Η ….δια περιπάτου νίκη του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό, δεν στάθηκε ικανή να στερήσει το όνειρο από το ψυχωμένο Λαύριο.

Η ομάδα έκπληξη της φετινής Basket League, αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, και στον δεύτερο τελικό, ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των αγώνων, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 94-89 στην παράταση.

Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη επί των “πρασίνων” και η πρώτη στην ιστορία της ομάδας σε τελικό.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα (7/6, 20.00) στο ΟΑΚΑ και το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πρόκειται για το τελευταίο.

Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη εμφανίστηκε μαχητικό και πλήρως ανταγωνιστικό απ΄ότι στο πρώτο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει με λάθος νοοτροπία στο ματς, όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος ο Οντεντ Κάτας.

Αυτό φάνηκε κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο όπου εκμεταλλευόμενο την αστοχία το Παναθηναϊκού (0/4 τρίποντα) και την νωθρή εικόνα του και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήρε προβάδισμα με +10.

Με δυο τρίποντα από τον Μπρέι και ένα καλό διάστημα των Μήτογλου και Κασελάκη, οι “πράσινοι” ανέτρεψαν την διαφορά στο 15΄ και με ένα επιμέρους 13-2 (30-31) πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο τα 14 λάθη του Παναθηναϊκού, τα 8 κλεψίματα του πιεστικού Λαυρίου και η επιπολαιότητα των παικτών του Κάτας, δεν τους άφησαν να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με το Λαύριο προηγούμενο με 41-40.

Με ένα τρίποντο του Μποχωρίδη, ένα καλάθι του Γουάιτ και ένα καλάθι- φάουλ του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός , στο 29΄ “έχτισε” την διαφορά (+10) που ήθελε (51-61) την ίδια στιγμή που το Λάυριο επιθετικά δεν μπορούσε να βρει βοήθειες από τον Ντιαλό (0/7 δίποντα) αλλά και καλάθια από τα 6.75 μέτρα, με εξαίρεση ένα τρίποντο του Μουράτου με το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, το Λάυριο στην τελευταία περίοδο, με ένα 18-7, πέρασε μπροστά με 69-68, 6΄38΄΄ πριν το τέλος, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Παπαπέτρου με τον Χεζόνια που πέτυχαν από πέντε και έξι συνεχόμενους πόντους αντιστοίχως, έδωσαν μομέντουμ νίκης στο “τριφύλλι” ωστόσο ένα εκπληκτικό τρίποντο του Κάρτερ στα 8.5΄΄, έστειλε το ματς στην παράταση.

Ενα καθοριστικό τρίποντο του Μουράτου για το 89-87 στο 43′, την ώρα που ο Μήτογλου αστοχούσε σε διαδοχικά μακρινά σουτ και ένα λέι-απ του Κόζι με το οποίο έγραψε το 91-87 χάρισαν τη σπουδαία νίκη για την ομάδα της Λαυρεωτικής.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81, 94-89 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ντιαλό 12 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Κόζι 12 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Σάβατζ 8 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περσίδης, Ανοσίκε, Μαστρογιαννόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4/4 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (5/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χεζόνια 18 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 6 (3/4 δίποντα), Μακ, Μποχωρίδης 4, Όγκαστ, Κασελάκης 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 12 (2/8 σουτ, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέντιλ 6 (6 ριμπάουντ)