Τέταρτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έδωσε το «παρών» σε έναν ακόμα τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αυτή τη φορά όμως δεν πήρε μετάλλιο.

Η κυριαρχία του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους δεν αμφισβητείται και …εκ του ασφαλούς παραμένει… χρυσός στις καρδιές των Ελλήνων για όσα έχει καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ της γυμναστικής και… άρχοντας των κρίκων, ήταν εκεί σε ένα ακόμα μεγάλο ραντεβού, αφού συμμετείχε στον τελικό του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής που γίνεται στη Στουτγάρδη, ωστόσο, αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο μετάλλιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με το πρόγραμμά του συγκέντρωσε 14,733 βαθμούς και μέχρι να αγωνιστεί και ο τελευταίος αθλητής, ήταν στην 3η θέση.

Ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ ωστόσο, με το δικό του πρόγραμμα συγκέντρωσε 14,800 και κατάφερε να ρίξει στην τέταρτη θέση τον Έλληνα πρωταθλητή και να πάρει εκείνος το χάλκινο μετάλλιο.

Την πρώτη θέση πήρε ο Τούρκος, Ιμπραΐμ Τσολάκ, (στην φωτογραφία) με 14,933 βαθμούς ενώ δεύτερος ήταν ο Ιταλός Μάρκο Λοντάτιο με 14,900 βαθμούς.