Για δεύτερο συνεχόμενο έτος, η Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού και η Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ωρωπού, διοργανώνουν την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 τον «Ημιμαραθώνιο Ωρωπού – Oropos Seaside Race» υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «BE ACTIVE» ERASMUS+, του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και του Δήμου Ωρωπού.
Διαδρομή Ημιμαραθωνίου: Σκάλα Ωρωπού Είσοδος Πορθμείου – χώρος στάθμευσης Αγίων Αποστόλων Καλάμου – Σκάλα Ωρωπού.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση των διοργανωτών η συγκεκριμένη “αθλητική διοργάνωση συμβάλλει στο έργο προβολής και εξωστρέφειας του Δήμου Ωρωπού, που είναι πολλαπλά σημαντικό για την τοπική κοινωνία και οικονομία” και “παράλληλα -εισάγει- το κοινωνικό μήνυμα της διοργάνωσης «Ισότιμη Συμμετοχή ΑμεΑ, στην Κοινωνία και τον Αθλητισμό», ενσωματώνοντας για πρώτη φορά στα αγωνίσματα αγώνα δρόμου 1 χλμ. ΑμεΑ, με την υποστήριξη της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑμεΑ.”
Η ημερομηνία έναρξης εγγραφών αθλητών και εθελοντών του Ημιμαραθωνίου, καθώς και λεπτομέρειες της διοργάνωσης θα ανακοινωθούν στην προκήρυξη και σε ανακοινώσεις που θα ακολουθήσουν.