Superleague: Βήμα τίτλου για τον ΠΑΟΚ, πέρασε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός

Παίζοντας μοντέρνο, θεαματικό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ακόμα βήμα τίτλου σκορπίζοντας με χαρακτηριστική άνεση τον ΟΦΗ, στην θερμή Τούμπα με 4-0.

Τα δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν η απόλυτη και φυσική υπεροχή των Κυπέλλούχων που με τους Μάτος (24′) Ακπόμ (35′, 53′) και Ζαμπά (80′) έφθασαν στην μεγάλη νίκη που θα μπορούσε να ήταν και ευρύτερη με δεδομένη την ολοσχερή κυριαρχία των Θεσσαλονικέων.

Ουσιαστικός και ρεαλιστικός ο Ολυμπιακός, ξεπέρασε με νίκη (2-0) τον «σκόπελο» της Τρίπολης απέναντι στο γηπεδούχο Αστέρα, χάρις στα γκολ των Φορτούνη (28΄) και Χριστοδουλόπουλου (50΄) και συνεχίζει στο κατόπι του ΠΑΟΚ, καθώς μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τον πρωτοπόρο «Δικέφαλο» στους 8 βαθμούς.

Μια ψυχωμένη ΑΕΛ έφυγε με βαθμό από το Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στον Παναθηναϊκό, που παρότι προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι του Μακέντα και έπαιξε με παίκτη περισσότερο από τα πρώτα 38 δευτερόλεπτα (!) της αναμέτρησης, δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό 1-1 από τον Ντέλετιτς στο 54΄ και έμεινε για τρίτο συνεχή αγώνα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Στις αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής της Super League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Σμύρνης 1-0
Παναιτωλικός-Ξάνθη 0-0
Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2
Λεβαδειακός-Αρης 1-0
Λαμία-Ατρόμητος 2-1