Οι Μπακς του κορυφαίου Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν το πρωτάθλημα στο NBA

Οι Μπακς του κορυφαίου παίκτη στο NBA και τον κόσμο, Γιάννη Αντετοκούνμπο, πανηγυρίζουν το δεύτερο πρωτάθλημα στην Ιστορία της ομάδας και πρώτο μετά το 1971, ήτοι ακριβώς ύστερα από μισό αιώνα!

Με τον Έλληνα σούπερ σταρ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, το Μιλγουόκι νίκησε στη Fiserv Arena τους Φοίνιξ Σανς με 105-98 κι έκανε το 4-2 στη σειρά των τελικών απέναντι στο συγκρότημα της Αριζόνα, που είχε προηγηθεί με 2-0 νίκες αλλά δεν άντεξε στην αντεπίθεση των «ελαφιών».

Στον κρισιμότερο αγώνα της καριέρας του, μέχρι τον επόμενο, ο Γιάννης έπαιξε σαν αυθεντικός ηγέτης, σκοράροντας 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές), κατεβάζοντας 14 ριμπάουντ, μοιράζοντας 2 ασίστ και «μοιράζοντας» 5 μπλοκ σε 42 λεπτά, όντας πρώτος και μοναδικός στην ιστορία που σημειώνει 40+ πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες σε αγώνα των τελικών.

Ακόμα, σημείωσε 20 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κάτι που σε παιχνίδι τελικών έχει καταφέρει μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν, το 1993.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 17 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις 16, ενώ 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Για τους Σανς ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ντέβιν Μπούκερ και 15 ο Τζέι Κράουντερ.

Αγωνιστικά, οι ενθουσιώδεις Μπακς προηγήθηκαν γρήγορα με 15-7 και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο 29-16, με τον Γιάννη με μετρά ήδη 10 πόντους, 6 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ. Οι Σανς απάντησαν με σερί 10-0 μειώνοντας στους τρεις (29-26) και λίγο αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά (33-35).

Ταυτόχρονα ο Μίντλετον έκανε το τρίτο φάουλ του, ενώ είδε το αντίπαλο συγκρότημα να τρέχει επιμέρους σκορ 31-13 στη δεύτερη περίοδο και να προσπερνά με 47-40 το ημίχρονο, με τους παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ να έχουν πνευματική τρικυμία σε αυτό το διάστημα.

Η κατάσταση άλλαξε όμως στη συνέχεια. Με καλή άμυνα και τον ασταμάτητο Αντετοκούνμπο να σκοράρει 12 πόντους σε 5,5 λεπτά, οι Μπακς ξαναπέρασαν μπροστά με 58-55. Ο Γιάννης, με 20 πόντους στο τρίτο 12λεπτο, οδηγούσε σταθερά το Μιλγουόκι, την ώρα που οι συμπαίκτες του τα «έσπαγαν», γι΄ αυτό και οι Σανς παρέμεναν στο παιχνίδι.

Τα δύο συγκροτήματα μπήκαν στην τελική ευθεία (τέταρτη περίοδος) σε απόλυτη ισορροπία (77-77). Παρά την προσπάθεια του Κρις Πολ να κρατήσει την ομάδα της Αριζόνα στο παιχνίδι, οι Σανς δεν είχαν «φάρμακο» για να λυτρωθούν από τον «πονοκέφαλο» του Αντεκούνμπο.

Οι Μπακς πέρασαν με 94-88 στα μισά της τελευταίας περιόδου και ο Γιάννης είχε ήδη 45 πόντους, ενώ ο ίδιος έγραψε το 100-92 στα δύο λεπτά πριν τη λήξη δίνοντας ψυχολογία και στον Μίντλετον, που έκανε το 102-92 στα 57΄΄ πριν το τέλος κι έβγαλε όλο το Μιλγουόκι στους δρόμους.