Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης – Νίκη Αιγινίου 1-3 στο τουρνουά ανόδου στην Α1 Βόλεϊ

Δεν μπόρεσε ο Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης να κάνει το επόμενο καλό βήμα. Πάλεψε με ιδιαίτερη αγωνιστικότητα, “κυνήγησε” με πείσμα την επικράτηση και στο κρίσιμο 3ο σετ το οποίο ουσιαστικά έκρινε την εξέλιξη του αγώνα -οι ομάδες ήδη είχαν από ένα σετ στο ενεργητικό τους- έχασε την ευκαιρία να βγει μπροστά και με διαφορετική ψυχολογία να αντιμετωπίσει την αντίπαλο του στο 4ο σετ.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στο καθοριστικό 3ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 20-22 υπέρ της ομάδας της Παλλήνης, η Νίκη Αιγινίου με ένα σερί 5-0 βγήκε μπροστά και με τελικό σκορ 25-22 να κάνει το 2-1. Στο διάστημα αυτό η άμυνα του ΑΟ Παλλήνης δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει αποτελεσματικά κι όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο προπονητής της ομάδας, Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος “είχαμε προβλήματα στην υποδοχή κι έτσι το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά…”

Η ομάδα της Πιερίας, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, το ταλέντο συγκεκριμένων παικτών της συνέτεινε στη διαμόρφωση του σκορ, ιδιαίτερα στο 3ο σετ και δίκαια πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, η οποία, το πιθανότερο να αποδειχθεί καθοριστική στην ισοβαθμία της με την Παλλήνη στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Σε κάθε περίπτωση, αύριο, Κυριακή, 30 Απριλίου θα κριθεί ποιές ομάδες θα πάρουν τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στη μεγάλη κατηγορία και βέβαια, οφείλεται να αναγνωριστεί ότι προβάδισμα στην άνοδο, πλέον, έχουν, ο Εθνικός Πειραιώς και η Νίκη Αιγινίου.

Σε ότι αφορά τον ΑΟ Παλλήνης θα πρέπει να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς, εξέλιξη ιδιαίτερα πολύ δύσκολη δεδομένης της αγωνιστικής ανωτερότητας του Εθνικού, αλλά στη ζωή και στα γήπεδα …. ποτέ μη λες ποτέ!

Η εξέλιξη και η διαμόρφωση του αποτελέσματος

Με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 1-1 κατακτώντας εύκολα τα δύο πρώτα σετ (αρχικά η Νίκη και κατόπιν ο ΑΟ Παλλήνης) κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το τρίτο σετ.

Εκεί η ομάδα του Αιγινίου ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-3, με την Παλλήνη να μειώνει σε 9-7, 14-12 και να προσπερνά με 15-17, ενώ το 20-20 έγινε 20-22, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Πιερίας με ένα σερί 5-0 πήρε το σετ!

Στο δ’ σετ αρχικά φάνηκε ότι θα έχουμε και πάλι μάχη, αλλά μετά το 8-7 το Αιγίνιο άρχισε να χτίζει μια διαφορά (16-11, 20-15) την οποία κράτησε ως το τέλος πανηγυρίζοντας την σημαντική νίκη.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Θανάσης Στράντζαλης (Νίκη Αιγινίου): «Πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη, είμαστε πολύ κοντά στην άνοδο, αλλά μένει ένα ακόμη βήμα. Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Πήγασο, πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και εφόσον το δείξουμε θα καταφέρουμε να κερδίσουμε, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια επίπονη διαδικασία με έξι πολύ δύσκολα ματς μέσα σε 10 ημέρες».

Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος (ΑΟ Παλλήνης): «Σήμερα αν και ήμασταν αγωνιστικοί δεν κρατήσαμε την τακτική μας, είχαμε προβλήματα στην υποδοχή κι έτσι το αποτέλεσμα ήρθε απολύτως φυσιολογικά και το Αιγίνιο κέρδισε δίκαια. Έχουμε αύριο μια τελευταία ελπίδα κόντρα στον Εθνικό και θα μπούμε στο γήπεδο για να διεκδικήσουμε τις όποιες πιθανότητες υπάρχουν».

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-22, 25-18

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Παπαλεξίου 12 (5/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ, 93% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Κόκκινος 9 (7/14 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 32% άριστες), Βουλκίδης 17 (12/15 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μήλης 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ), Αντωνιάδης –λ (47% υπ. – 41% άριστες) / Κιοσσές, Γκορίδης, Αντωνίου.

Α.Ο Παλλήνης (Αλεξανδρόπουλος) Μήττας 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ – 41% άριστες), Μπιλλίρης 11 (11/24 επ., 52% υπ – 18% άριστες), Κουλοχέρης 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 6 (5/10 επ., 1 άσο,), Χριστοφίδης 7 (3/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρούσης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (34% υπ – 22% άριστες) / Αντωνάκης, Τσικάτος 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ).