Στους τελικούς προκριματικούς για την Α1 Εθνική Κατηγορία Βόλει, ο Α.Ο. Παλλήνης. Νίκησε & τη “Ροδίων Άθλησις” με 3-1

Είναι γεγονός! Ο Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης στους τελικούς προκριματικούς αγώνες ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία Βόλει που θα γίνουν στη Λαμία το τριήμερο 28-29-30 Απριλίου. Νίκησε με 3-1 τη “Ροδίων Άθλησις” και  άξια κατέλαβε τη 2η θέση στην κατάταξη του τουρνουά στο “Ζηρίνειο”. Σε ότι αφορά το αγωνιστικό μέρος: με εξαίρεση το 3ο σετ της αναμέτρησης όπου οι παίκτες του ΑΟ Παλλήνης έχασαν το ρυθμό τους και την επικράτησή τους, στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, καθοδηγούσαν το σκορ αποδίδοντας όσο χρειαζότανε για να σφραγιστεί η νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά μέχρι το 14-16. Εκεί η Παλλήνη με 4-0 σερί έκανε το σκορ 14-20 με τελικό αποτέλεσμα 17-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα των Ροδίων προηγήθηκε με 8-6, η Παλλήνη απάντησε για το 8-9 αλλά άμεση ήταν και η απάντηση της Ρόδου που πήρε ξανά το προβάδισμα με 11-9. Αμέσως μετά η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της Παλλήνης, με τον Αριστόπουλο να της δίνει αέρα τριών πόντων (13-16). Το σετ τελείωσε με επίθεση του Μήττα για το 18-25.

Ντέρμπι μέχρι το 18-17 ήταν το τρίτο σετ. Εκεί με σερί 3-0 του Ροδίων προηγήθηκε με 21-17 και έδειχνε ότι θα φτάσει εύκολα στο 2-1. Η Παλλήνη από το 24-18 μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μοσχούς με πρώτο χρόνο έκανε το 25-23.

Στο τέταρτο σετ, από την αρχή ακόμη η Παλλήνη είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με άσσο του Αριστόπουλου πήρε αέρα έξι πόντων (11-17), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος για το τελικό 16-25.

Tα σετ: 1-3 (17-25, 18-25, 25-23, 16-25)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Παλλήνης (Αλεξανδρόπουλος): Μήττας 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ – 40% άριστες), Μπιλλίρης 16 (15/34 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 15% άριστες), Κουλοχέρης 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Αριστόπουλος 22 (19/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αντωνάκης 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρούσης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπούρας (λ, 40% υπ – 20% άριστες), Χριστοφίδης 1 (1/2 επ), Τσικάτος, Κοντοδήμας.

Ροδίων Άθλησις: (Τρατσέλλας): Μακρής 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Προδρομίδης 8 (5/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μοσχούς 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Αρβανίτης 7 (5/20 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ – 24% άριστες), Παππάς 6 (6/13 επ, 81% υπ – 62% άριστες), Ποτολίδης 21 (20/52 επ, 1 μπλοκ) / Κοκκολάκης (λ, 52% υπ – 31% άριστες), Μαυράκης.

Δηλώσεις του προπονητή του ΑΟ Παλλήνης, Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου

«Είμαστε μέσα στους στόχους μας. Θέλω να πω ένα μπράβο στα παιδιά, γιατί υπερέβαλαν εαυτόν και νίκησαν τη κούραση. Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Περάσαμε στην επόμενη φάση και ο σκοπός είναι να ολοκληρώσουμε την προσπάθεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αν δεν το καταφέρουμε, θα είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.

Σε ότι αφορά το τελικό μπαράζ για μένα φαβορί είναι ο Εθνικός, λόγω μπάτζετ και πολλών άλλων πραγμάτων. Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες ομάδες είμαστε πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Είναι όλα 50-50».

Εθνικός Πειραιώς – ΟΦΗ 3-0

Ο Εθνικός Πειραιώς έκανε το 3χ3 στο πρώτο τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επιβλήθηκε με 3-0 του ΟΦΗ στο κλειστό του Ζηρινείου και με τρεις νίκες προκρίθηκε στο τελικό τουρνουά μαζί με τις Νίκη Αιγινίου, Πήγασο Πολίχνης από τον όμιλο του Βορρά και την Παλλήνη από τον Νότο.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός Πειραιώς σιγά σιγά ανέβαζε την απόδοση του και η διαφορά έφτασε μέχρι το +5 (19-14). Ο ΟΦΗ μείωσε στους τρεις (22-19, 23-20, 24-21) αλλά με επίθεση του Μαντέκα έγινε το 25-21.

Από την αρχή στο δεύτερο σετ ο Εθνικός επέβαλε τον ρυθμό του. Το αρχικό 6-1 έγινε 12-8, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να μειώσει αλλά μάταια. Στο σερβίς πήγε ο Μαντέκας και με σερί 5-0 έγινε το 17-8. Το σετ τελείωσε με 25-14.

Ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 15-15. Εκεί δύο σερί επιθέσεις από τη θέση «6» του Ηρακλή Παπαδόπουλου έδωσαν αέρα δύο πόντων στον Εθνικό (17-15). Ο Μαντέκας με άσσο έκανε το 19-16, το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για το τελικό 25-17.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-17)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (6/18 επ, 1 άσσος, 53% υπ – 41% άριστες), Δημητούλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολυχρόνου 4 (4/6 επ), Παπαδόπουλος 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 33% άριστες), Μπάσης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ράμος 15 (13/21 επ, 2 μπλοκ) / Βολουδάκης (λ, 67% υπ – 56% άριστες), Αδαμόπουλος (λ, 50% υπ – 50% άριστες), Χριστόπουλος, Σιώπης.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ίλιτς 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ), Μαγκριπλής 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαδάκης, Δημητρούδης 1 (άσσος), Καπίρης 12 (11/21 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 18% άριστες), Χατζηηλιάδης 8 (8/20 επ, 62% υπ – 48% άριστες) / Τεφτσής (λ, 38% υπ – 25% άριστες), Κοσκινάς (λ, 50% υπ – 19% άριστες), Δρουγκάκης, Τσαγκαρούλης 1 (1/1 επ), Αρχοντούδης.