Nations League, Ελλάδα – Βόρεια Ιρλανδία 3-1: Φινάλε με νίκη

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου επιβλήθηκε με 3-1 της Β. Ιρλανδίας και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο για την τρίτη κατηγορίας του Nations League. Η «γαλανόλευκη» έφτασε τους 15 βαθμούς με συγκομιδή πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την άνοδο εδώ και δύο αγωνιστικές. Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σκόραραν ο Δημήτρης Πέλκας, ο Γιώργος Μασούρας και ο Πέτρος Μάνταλος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Λέιβερι.

Στο 3’ ο Μασούρας έκανε το σουτ αλλά πέρασε άουτ. Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μπάλντοκ, ο Πίκοκ – Φάρελ έκανε κακή έξοδο και ο Πέλκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του ποδοσφαιριστή της Χαλ στην 28η συμμετοχή του με τη φανέλα της Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αμέσως. Στο 18’ οι παίκτες του Ίαν Μπάρακλο εκμεταλλεύθηκαν το κενό στην ελληνική άμυνα και ο Λέιβερι νίκησε τον Βλαχοδήμο από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 21’ ο Μασούρας πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πίκοκ – Φάρελ. Στη συνέχεια της φάσης ο Πέλκας αστόχησε σε κενό τέρμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαγκένις έκλεψε από τον Μάνταλο, είδε τον Βλαχοδήμο εκτός εστίας και θέλησε να τον «κρεμάσει» αλλά η προσπάθειά του κατέληξε λίγο άουτ. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ελλάδα απείλησε με τον Μπακασέτα.

Στο 48’ ο Μασούρας έγινε αποδέκτης της μπάλας και λίγο πριν εκτελέσει από το ύψος της μικρής περιοχής κόπηκε αποτελεσματικά από την αντίπαλη άμυνα. Στο 55’ ο Μάνταλος έβγαλε την κάθετη στον Μπακασέτα και ο τελευταίος πάσαρε στον Μασούρα που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1.

Στο 58’ ο Τσιμίκας μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Η Ελλάδα είχε καλή κυκλοφορία και απείλησε ξανά με τον Μπάλντοκ και τον Ιωαννίδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν την μπάλα προσπαθώντας να γίνουν απειλητικοί. Στο 80’ ο Μάνταλος βρήκε χώρο, σούταρε από τα 25 μέτρα και σημείωσε το 3-1 «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Αυτό ήταν το έκτο γκολ για τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ στην 48η συμμετοχή του με την Εθνική ομάδα.

Στο 88ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά ο Μπουχαλάκης έδιωξε την μπάλα. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Ελλάδα έχασε διπλή ευκαιρία με τον Τσιμίκα μετά από ωραία προσπάθεια του Φούντα.

Ελλάδα (Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90+2′ Γούτας), Μπακασέτας (76′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67′ Φούντας), Ιωαννίδης (67′ Δουβίκας).

Β. Ιρλανδία (Μπάρακλο): Φάρελ, Μπράντλεϊ (68′ Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (76′ Φέργκιουσον), Μακνάιρ, Μακάν, Ντέιβις, Τόμπσον, Μαγκένις (76′ ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (67′ Γουάιτ).