fbpx

Νέα “συγκατοίκηση” στην κορυφή της Α΄Κατηγορίας μεταξύ Γλυκών Νερών και Παλληνιακού.

Η απώλεια δύο βαθμών του Παλληνιακού με την λευκή εκτός έδρας με τον Αστέρα Βάρης  ισοπαλία,  τον έφερε σε νέα συγκατοίκηση με τον Α. Ο. Γλυκών Νερών  και όπως αναφέρθηκε κι άλλες φορές, αυτή η εξέλιξη μάλλον θα επαναλαμβάνεται για όσο τουλάχιστον διάστημα θα εμφγανίζονται οι δύο ομάδες ισοδύναμες. Η …συγκατοίκηση προκλήθηκε και από τη μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία της ομάδας των Γλυκών Νερών επί της Μάχης Μαραθώνα. (3-1) 

 

 

Σε επίπεδο κορυφής, η Άνοιξη κέρδισε στην έδρα της τον ΑΠΟ Νικολακάκη με 1-0 και επί του παρόντος “σταθμεύει” στην 3η θέση με τον Αστέρα Βαρης να ακολουθεί στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα  με 17 βαθμούς. Σε ότι αφορά τις χαμηλές θέσεις, ο Α.Ο. Κορωπίου με την εντός έδρα ήττα του από τον Κεραυνό κερατέας (1-3) εδραιώνει την ως τώρα εκτίμηση ότι η δυναμική του υπολείπεται σε σχέση με την περασμένη αγωνιστική περίοδο και αναμφίβολα οι προοπτικές του “ψαλιδίζονται” προς απογοήτευση των οπαδών του.

Στη Β΄Κατηγορία ο Παλλαυρεωτικός με τη νίκη του επί της Δόξας Αγίας Άννας με 2-0, διατηρεί την πρωτοκαθεδρία του στον βαθμολογικό πίνακα με 2 βαθμούς διαφορά από τον Παμπαιανικό ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας με 2-1 τη Νίκη Δροσιάς. Σημαντική νίκη επί του Αχιλλέα Κάτω Αχαρνών με σκορ 2-0 πέτυχε ύστερα από μια  ιδιαίτερα καλή αγωνιστική εμφάνιση, ο Α.Ο. Άρτεμις και με 19 βαθμούς βρίσκεται στην 3η θέση, προσβλέποντας στην διείσδυση του στις δύο πρώτες θέσεις. Η Α.Ε. Γέρακα αξιοποίησε αυτή τη φορά το αβαντάζ της έδρας της και πέτυχε νίκη επί του Πρωτέα Παλ. Φώκαιας με 2-1. Οι ενδείξεις για την ομάδα του Γέρακα είναι θετικές, εμφανίζει στοιχεία συνεκτικότητας στον αγωνιστικό χώρο και αν οι παίκτες της αναπτύξουν ακόμη περισσότερο την αυτοπεποίθηση τους τα καλά απτελέσματα θα είναι πεισσότερα  ιδιαίτερα στο 2ο Γύρο του πρωταθλήματος.

 

Α’ Κατηγορία

9η Αγωνιστική (11 & 12 Νοεμβρίου 2017)

Κυανούς Αστήρ Βάρης – Παλληνιακός 0-0
«Γιάννης Παθιακάκης»– Ολυμπιακός Αγ. Στεφάνου 2-1
Π.Α.Ο. Καλυβίων – Α.Π.Ε. Λαυρεωτική 1-0
Άνοιξη – Α.Π.Ο. Νικολακάκης 1-0
Άρης Βούλας – Α.Γ.Σ.Α. Θης. Εθν. Μάκρης 3-3
ΜΑΡΚΟ – Α.Ο. Ατλαντίς Ανθούσας 1-1
Μάχη Μαραθώνα – Α.Ο. Γλυκών Νερών 1-3
Α.Ο. Κορωπίου – Κεραυνός Κερατέας 1-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑΔΕΣ                                   ΒΑΘ. ΑΓ. Ν.  Ι. Η.  ΤΕΡΜ.

01. Α.Ο. Γλυκών Νερών            20   9     6    2  1    18-7
02. Παλληνιακός                        20   9     6   2  1    21-6
03. Ανοιξη                                  18    9     5  3  1    11-5
04. Αστέρας Βάρης                   17    9    4   5  0    14-5
05. ΜΑΡΚΟ                                15    9    4    3  2    10-7
06. Κεραυνός Κερατέας           15    9    4    3  2    13-10
07. ΠΑΟ Καλυβίων                   13    9    3    4  2       9-5
08. Ολυμπιακός Αγ. Στεφ.       11     9     3   2  4    12-15
09. Ατλαντίς Ανθούσας           11     9     3   2  4     13-18
10. Αρης Βούλας                     10     9     2   4  3     10-11
11. Νκικολακάκης                       9    9    2    3  4      8-13
12. Παθιακάκης                          9    9     2    3  4      6-13
13. Μάχη Μαραθώνα                 8    9     1    5  3      7-10
14. Θησέας Ν. Μάκρης              6    9     0    6  3     7-14
15. Κορωπί                                5    9     1    2  6      7-16
16. Λαυρεωτική                         4    9     1    1  7      7-18

Οι αγώνες του επόμενου Σαββατοκύριακου

10η Αγωνιστική

Παλληνιακός – Μάχη Μαραθώνα
Α.Ο. Γλυκών Νερών – Π.Α.Ο. Καλυβίων
ΜΑΡΚΟ – Κυανούς Αστήρ Βάρης
Α.Ο. Ατλαντίς Ανθούσας – Κεραυνός Κερατέας
Α.Π.Ο Νικολακάκης – Άρης Βούλας
Ολυμπιακός Αγ. Στεφάνου – Άνοιξη
ΑΠΕ Λαυρεωτική – «Γιάννης Παθιακάκης»
Α.Γ.Σ.Α. Θης. Εθν. Μάκρης – Α.Ο. Κορωπίου

Β’ Κατηγορία 
9η Αγωνιστική  (11 & 12 Νοεμβρίου 2017)

Νίκη Δροσιάς – Παμπαιανικός 1-2
Α.Ο. Άρτεμις – Αχιλλεύς Κ. Αχαρνων 2-0
Αετός Πικερμίου – Βουλιαγμένη 1-0
Αφιδναϊκός – Σαρωνικός Αναβύσσου 1-3
Μαύρος Αετός – Π.Α.Σ. Ωρωπός 2-1
Παλλαυρεωτικός – Α.Π.Σ. Δόξα Αγ. Άννας 2-0
Α.Π.Ο. Κρυονερίου – Α.Ο. Σταμάτας 3-3
Α.Ε. Γέρακα Ο.Φ Παν/κου – Πρωτεύς Π. Φώκαιας 2-1

          ΟΜΑΔΕΣ                 ΒΑΘ. ΑΓ.  Ν.   Ι.   Η. ΤΕΡΜ.

01. ΠΑΛΛΑΥΡΕΩΤΙΚΟΣ       22    9    7    1   1    22-6
02. ΠΑΜΠΑΙΑΝΙΚΟΣ            20    9    6    2   1    17-7
03. ΑΡΤΕΜΙΣ                       19    9    5    4    0    11-2
04. ΚΡΥΟΝΕΡΙ                     17    9    5   2    2    16-9
05. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ             15    9    4   3    2      9-5
06. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. ΑΧ.          14    9    4   2    3     14-8
07. ΑΕΤΟΣ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ      13    9    4   1    4    12-12
08. ΩΡΩΠΟΣ                       12    9    3   3    3    13-9
09. ΝΙΚΗ ΔΡΟΣΙΑΣ             12    9    3   3    3      7-9
10. ΓΕΡΑΚΑΣ                      12    9    4   0    5    10-17
11. ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ ΑΝΑΒ.      12    9   3   3    3       9-9
12. ΠΡΩΤΕΑΣ Π.Φ.             11    9   3   2    4     13-11
13. ΣΤΑΜΑΤΑ                        9    9   2   3    4      9-14
14. ΜΑΥΡΟΣ ΑΕΤΟΣ           7     9   2   1    6      5-17
15. ΔΟΞΑ ΑΓ. ΑΝΝΑΣ          3    9   1    0    8      6-23
16. ΑΦΙΔΝΑΪΚΟΣ                 2    9   0    2    7      8-23

Οι αγώνες του επόμενου Σαββατοκύριακου
10η Αγωνιστική

Α.Ε. Γέρακα Ο.Φ. Παν/κου – Α.Ο Άρτεμις
Βουλιαγμένη – Α.Π.Ο. Κρυονερίου
Πρωτεύς Π. Φώκαιας – Α.Ο. Σταμάτας
Σαρωνικός Αναβύσσου – Παλλαυρεωτικός
Π.Α.Σ. Ωρωπός – Αφιδναϊκός
Παμπαιανικός – Μαύρος Αετός
Αχιλλεύς Κ. Αχαρνών – Νίκη Δροσιάς
Α.Π.Σ. Δόξα Αγ. Άννας – Αετός Πικερμίου

Γ’ Κατηγορία 
6η Αγωνιστική  (11 & 12 Νοεμβρίου 2017)

Α.Π.Ο Νικηφόρος – Α.Ο. Ραμνούς 1-4
Διόνυσος Αττικής – Α.Ο. Κουβαρά 5-0
Α.Ο.Μ. Πανσταυραϊκός – Α.Π.Ε.Σ. Καπανδριτίου 2-2
Α.Ο. Αμφιάραος Καλάμου – Ολυμπιακός Λαυρίου 4-2
Εθνικός Ν. Μάκρης – Α.Ο Φοίβος Βάρης 3-0
Α.Ο. Συκάμινου – Α.Ο. Αυλών 2-1
Α.Σ. Αστέρας Γλυκών Νερών – Νικητές Ανθούσας 0-0

Οι αγώνες του επόμενου Σαββατοκύριακου
7η Αγωνιστική

Α.Ο. Αυλών – Α.Ο.Μ. Πανσταυραϊκός
Ολυμπιακός Λαυρίου – Α.Π.Ο Νικηφόρος
Α.Ο. Κουβαρά – Α.Ο Συκάμινου
Α.Ο. Ραμνούς – Διόνυσος Αττικής
Νικητές Ανθούσας – Α.Ο. Αμφιάραος Καλάμου
Α.Ο. Φοίβος Βάρης – Α.Σ. Αστέρας Γλυκών Νερών
Α.Π.Ε.Σ. Καπανδριτίου – Εθνικός Ν. Μάκρης