Η σταυροδοσία των εκλεγμένων και μη Περιφερειακών Συμβούλων της Ανατολικής Αττικής (Πρωτοδικείο)  

Έντεκα παρατάξεις συμμετείχαν στις  πρόσφατες Περιφερειακές Εκλογές διεκδικώντας την εκπροσώπηση τους στο νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής με την ετυμηγορία των πολιτών να αναδεικνύει τον Συνδυασμό του κ. Γ. Πατούλη στην διοίκηση της Περιφέρειας για την προσεχή τετραετία.  

Στα έδρανα της μείζονος αντιπολίτευσης θα βρίσκονται οι σύμβουλοι του Συνδυασμού της κ. Ρένας Δούρου  με τρίτη δύναμη στο Περιφερειακό Συμβούλιο την παράταξη του κ. Γιάννη Σγουρού.

Αναφορικά με τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Εκλογών στην Περιφερειακή Ενότητα της Ανατολικής Αττικής. 

Η παράταξη του Γιάννη Σγουρού αν και στο σύνολο της Αττικής κατέλαβε την τρίτη θέση στη σειρά κατάταξης, στην Ανατολική Αττική -όπως και στις εκλογές του 2014- κατέλαβε τη 2η θέση με  διαφορά 1.702 ψήφων από την παράταξη της Ρένας Δούρου.

Το γεγονός επιδέχεται πολλών ερμηνειών, κυρίως, πολιτικού χαρακτήρα και δευτερευόντως αυτοδιοικητικού, δεδομένου  -και με βάση τα καταγεγραμμένα στοιχεία- η περιφερειακή Ενότητα της Ανατολικής Αττικής στην διάρκεια της διανυθείσας τετραετίας όχι μόνο “απορρόφησε” το μεγαλύτερο ποσό χρηματοδότησης έργων από διοικητικής συστάσεως της αλλά δόθηκαν και οριστικές λύσεις στο υπ΄αριθμόν ένα ζήτημα της αποχέτευσης σε αρκετούς Δήμους, το οποίο,  επί δεκαετίες, επιβάρυνε δραματικά το σύνολο του πληθυσμού της.

Μία ακόμη επισήμανση με σημειολογικό χαρακτήρα: στους νεοεκλεγέντες της Περιφερειακής Ενότητας Ανατ. Αττικής και δύο πρώην Δήμαρχοι με επιτυχημένες θητείες.

Ο Στέλιος Κοροβέσης, Δήμαρχος Αγίου Στεφάνου Αττικής και Σωτήρης Μεθενίτης, Δήμαρχος Μαρκοπούλου Μεσογαίας.

Ακολουθούν τα ονόματα των εκλεγμένων Περιφερειακών Συμβούλων που συνθέτουν την “ομάδα” της Περιφερειακή Ενότητας Ανατολικής Αττικής στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής και αμέσως μετά, η σταυροδοσία εκλεγμένων και μη ανά Συνδυασμό με πηγή προέλευσης, το Πρωτοδικείο Αθηνών.   

        Οι Περιφερ.  Σύμβουλοι της   Πλειοψηφίας  (παράταξη Γ. Πατούλη)

  1. Αυγερινός Αθανάσιος
  2. Κοσμίδη Ευρώπη
  3. Πέππας Νικόλαος
  4. Κατσιγιάννης Αθανάσιος
  5. Βλάχου Γεωργία

        Οι Περιφερ.  Σύμβουλοι της  Αντιπολίτευσης   (από τρεις παρατάξεις)      

6. Κοροβέσης Στέλιος
7. Θεοχάρη Αικατερίνη
8. Βαρέλη-Στεφανίδη Ζωή
9. Σμέρος Ιωάννης
10. Αλμπάνης Ευάγγελος
11. Μεθενίτης Σωτήρης
12. Γερασιμίδου Ελένη

Σταυροδοσία

Συνδυασμός «Νέα Αρχή για την Αττική»  / Γιώργος Πατούλης

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  91.168 ψηφοδέλτια

                      Τακτικοί

  1. Αυγερινός Αθανάσιος:      15.525
  2. Κοσμίδη Ευρώπη:            11.630
  3. Πέππας Νικόλαος:           10.882
  4. Κατσιγιάννης Αθανάσιος: 10.481
  5. Βλάχου Γεωργία:            10.368

Αναπληρωματικοί

  1. Μπαϊρακτάρης Πολυχρόνης: 9.862
  2. Κατσίκης Δημήτριος: 8.649
  3. Σοφιανός Νικόλαος: 8.470
  4. Κατσανδρή Αικατερίνη: 7.436
  5. Καλύβας Δημήτριος: 6.971
  6. Κουλουβράκη Ιωάννα: 6.782
  7. Οικονομάκος Ιωάννης: 6.603
  8. Καρατζάς Γεώργιος: 6.528
  9. Στάμου Νικόλαος: 5.866
  10. Κιούκης Δημήτριος: 5.519
  11. Λυμπεροπούλου-Καραγιάννη Χριστίνα: 5.463
  12. Λεντή Άννα-Βασιλεία: 5.360
  13. Καρασαρλής Αναστάσιος: 5.205
  14. Γιαρένης Δημήτριος: 4.676
  15. Σύρμας Αγγελής: 2.962

Συνδυασμός «Δύναμη Ζωής» / Ρένα Δούρου

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  39.438 ψηφοδέλτια

                      Τακτικοί

  1. Κοροβέσης Στέλιος:        5.317
  2. Θεοχάρη Αικατερίνη:      5.248
  3. Βαρέλη-Στεφανίδη Ζωή: 4.805

Αναπληρωματικοί

  1. Μπέη Θάλεια: 4.598
  2. Αμπαρτζάκης Κωνσταντίνος: 4.587
  3. Τσούπρα Ιωάννα: 4.196
  4. Αναγνωστόπουλος Αθανάσιος: 3.851
  5. Μεγγούλη Νάνσυ: 3.849
  6. Δημόπουλος Ιωάννης: 3.487
  7. Γκοτσόπουλος Θεόδωρος: 3.462
  8. Σαββίδης Σπύρος: 3.045
  9. Πανταζή Ματίνα: 2.967
  10. Γκόγκογλου Άγγελος: 2.936
  11. Μαργέτης Λουκάς: 2.780
  12. Χορτάτου Νατάσα: 2.673
  13. Μπουλέκος Ιωάννης: 2.253
  14. Τόκας Γεώργιος: 2.170
  15. Σαριλάκη Βασιλική: 1.801
  16. Τζέκα Γκάνι: 1.364
  17. Σέχου Σωτήρης: 925

Συνδυασμός «Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση Αττικής» / Γιάννης Σγουρός

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  41.140 ψηφοδέλτια

                     Τακτικοί

  1. Σμέρος Ιωάννης:        6.499
  2. Αλμπάνης Ευάγγελος: 5.641
  3. Μεθενίτης Σωτήρης:   4.229

Αναπληρωματικοί

  1. Κοντάκης Κυριάκος: 4.144
  2. Ντούρος Σωτήρης: 3.790
  3. Κωνσταντίνου Έλενα: 3.164
  4. Καλαποθαράκος Χρήστος: 3.141
  5. Ευαγγέλου Αγγελική: 3.035
  6. Μπουντουβάς Αναστάσιος: 2.933
  7. Δόγκας Δημοσθένης: 2.820
  8. Αρβανίτης Γεώργιος: 2.667
  9. Χαλκίδης Χρήστος: 2.587
  10. Γκούλια Άρτεμις: 2.492
  11. Πρέκας Μιλτιάδης: 2.418
  12. Τσαντούλη Χριστίνα: 2.281
  13. Τσιάμη Αριστέα: 2.216
  14. Μπαντούνα Γεωργία: 2.198
  15. Παπαθανασίου: Χριστίνα: 2.180
  16. Σταύρου Δημήτριος: 2.004
  17. Παλάτου Κωνσταντίνα: 1.486

Συνδυασμός «Λαϊκή Συσπείρωση» / Ιωάννης Πρωτούλης

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  13.587

                          Τακτικοί

  1. Γερασιμίδου Ελένη: 5.352  ψηφοδέλτια

                      Αναπληρωματικοί

  1. Σταθουλόπουλος Ευστάθιος: 1.843
  2. Παναγιώτου Κωνσταντίνος: 1.606
  3. Συρίγος Βαλσάμος: 1.284
  4. Αγγελόπουλος Σωτήρης: 1.196
  5. Δρακούλη Μαρία: 984
  6. Μενεγάκη Ελένη: 966
  7. Μεντής Δαμασκηνός: 963
  8. Τραβασάρος Αθανάσιος: 943
  9. Τριγάζη Αστέρω: 926
  10. Γκούφα Γεωργία: 904
  11. Παλαβός Παναγιώτης: 894
  12. Καμπέλη Αναστασία: 892
  13. Γιαννόπουλος Ιωάννης: 720
  14. Τσουμάρη Αργυρώ: 696
  15. Γεωργάκης Σπυρίδων: 632
  16. Νικολή Χρυσάνθη: 562
  17. Παναγόπουλος Ιωάννης: 549
  18. Καταράς Παναγιώτης: 540
  19. Τσίχλης Παναγιώτης: 484

Συνδυασμός «Ελληνική Αυγή για την Αττική» / Ηλίας Παναγιώταρος

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  11.846 ψηφοδέλτια

                            Τακτικοί

  1. Αλεξανδράκη Μαρία: 2.738

                      Αναπληρωματικοί

  1. Ανδρεάκος Δημήτριος: 2.122
  2. Ηλιοπούλου Δάφνη: 2.070
  3. Μπούρας Ιωάννης:1.897
  4. Δημοπούλου Ελένη: 1.894
  5. Κωστίδης Παναγιώτης: 1.739
  6. Κάτσικα Κωνσταντίνα: 1.422
  7. Λεμπούσης Κωνσταντίνος: 1.195
  8. Περράκης Εμμανουήλ: 967
  9. Λιουδάκη Ελένη: 957
  10. Πανάς Χαράλαμπος: 947
  11. Χρήστου Ευγενία: 919
  12. Ρεμπάπη Αναστασία: 756
  13. Παπαστάθη Φωτεινή: 598

Συνδυασμός: «Οικολογική Συμμαχία για την Αττική» / Δημητρίου Γεώργιος

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  5.272 ψηφοδέλτια

                   Αναπληρωματικοί

  1. Λασκαρίνη Μαρία: 1.459
  2. Μασούρα Δήμητρα: 912
  3. Πετρίδου Ολυμπία: 772
  4. Παναγιωτίδου Ιωάννα: 670
  5. Παναγιωτίδης Ευάγγελος: 613
  6. Μπακαλοπούλου Παναγιώτα: 608
  7. Παναγιωτίδης Στέλιος: 465
  8. Χρήστου Λουΐζα: 460
  9. Παπαστεφάνου Γεώργιος: 423
  10. Τσολάκης Γεώργιος: 421
  11. Χερουβείμ Κωνσταντίνος: 419
  12. Ρομπάκης Οδυσσέας: 385
  13. Τρωϊάνος Άγγελος: 289

Συνδυασμός «Δημιουργία-Θάνος Τζήμερος»

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  5.542 ψηφοδέλτια

                 Αναπληρωματικοί

  1. Δούμας Παναγιώτης: 794
  2. Μάνου Αλεξάνδρα: 704
  3. Καρώνη Μαριλύν: 622
  4. Παπαδοπούλου Μαρία: 555
  5. Εμμανουηλίδου Ειρήνη: 527
  6. Χρυσίνας Αθανάσιος: 438
  7. Σάγκα Χριστίνα: 432
  8. Μίτμαν Στέφανος: 419
  9. Σολακιάν Μαρί-Λουϊζ: 401
  10. Κουριδάκης Χρήστος: 390
  11. Πολυχρονόπουλος Παναγιώτης: 387
  12. Σπυρόπουλος Παναγιώτης: 383
  13. Μανώλης Ιωάννης: 361
  14. Τσελένης Δημήτριος: 319
  15. Ταμβάκης Σταύρος: 265
  16. Πονηρέας Παναγιώτης: 254

Συνδυασμός «Αττική Πράσινη Περιφέρεια» / Παπαδάκης Νικόλαος 

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:    3.813  ψηφοδέλτια

                    Αναπληρωματικοί

  1. Αλεξίου Αλέξανδρος: 731
  2. Βασιλείου Ευαγγελία: 726
  3. Κούκη Παναγιώτα: 607
  4. Δημητριάδης Γεώργιος: 504
  5. Βάρδας Βασίλειος: 484
  6. Θεοδώρου Ευάγγελος: 470
  7. Βασιλείου Ηλίας: 421
  8. Λαζαρόπουλος Αντώνιος: 416
  9. Φώτσης Κωνσταντίνος: 394
  10. Δελκαρης Αναστάσιος: 354
  11. Σαγκουρης Κωνσταντίνος: 213
  12. Πίτικας Παναγιώτης: 212

Συνδυασμός: «Αντικαπιταλιστική Ανατροπή στην Αττική/ Ανταρσία στην κυβέρνηση/ΕΕ/ΔΝΤ / Τουλγαρίδης  Κωνσταντίνος

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  3.162 ψηφοδέλτια

                      Αναπληρωματικοί

  1. Μπαχτή Άννα: 638
  2. Γανωτής Στέφανος: 537
  3. Σφαιροπούλου Αθηνά: 446
  4. Κασμιρίδης Γεώργιος: 324
  5. Προυσαλίδης Γεώργιος: 300
  6. Παπαδόπουλος Αθανάσιος: 291
  7. Ευσταθίου Ταξιάρχης: 253
  8. Κατσουλάκος Νικόλαος: 242
  9. Συλαϊδής Βασίλειος: 232
  10. Μπινιώρης Νικόλαος: 227
  11. Ποτηράκης Ιωσήφ: 214
  12. Παϊζης Ευστάθιος: 188
  13. Παπαστεφανάτος Ευστάθιος: 151

Συνδυασμός: «Ανυπότακτη Αττική» / Τσίχλη Μαριάννα

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  2.380 ψηφοδέλτια

                         Αναπληρωματικοί

  1. Καψή Νικολέττα: 393
  2. Ξένου Εμμανουέλα: 333
  3. Βλάχος Ηλίας: 323
  4. Αθανασόπουλος Θεόδωρος: 310
  5. Σιδέρη Γεωργία: 288
  6. Σούλου Άννα: 284
  7. Αργυρός Βασίλειος: 247
  8. Καλαντζής Μιλτιάδης: 204
  9. Γεωργακάκης Νικόλαος: 197
  10. Οικονόμου Γεώργιος: 166
  11. Ζουλάμογλου Αναστάσιος: 160
  12. Πετρόπουλος Θεοχάρης: 159
  13. Κουκουνάρης Νικόλαος: 143
  14. Πουλίδης Παναγιώτης: 132
  15. Παναρέτου Ελευθέριος: 121

Συνδυασμός «Ανεξάρτητη Συμμαχία για την Αττική» / Κούρτης Ανδρέας

Στην Ανατολική Αττική έλαβε:  2.135 ψηφοδέλτια

                            Αναπληρωματικοί

  1. Κούρτης Βασιλάκης: 392
  2. Ηλία Λεονόρα: 321
  3. Καρβελάς Βασιλάκης: 261
  4. Θωμάς Νικόλαος: 241
  5. Κυρανης Σωτήρης: 229
  6. Μπουκουβάλας Μιχάλης: 227
  7. Παπαθεοδώρου Άννα: 207
  8. Παππάς Χρήστος: 207
  9. Ιωάννου Αλέξανδρος: 192
  10. Νάστου Βαλεντίνα: 190
  11. Κωνσταντίνης Γρηγόρης: 177
  12. Κοντογιωργάκη Ευδοκία: 173
  13. Μαξακούλη Βασιλική: 166
  14. Ντούτση Πολυξένη: 165
  15. Κωνσταντίνης Αλέκος: 150
  16. Τσόκας Νικόλαος: 144
  17. Φιλιππής Κώστας: 139
  18. Κωστάζος Μιχαήλ: 134
  19. Τσιάτης Ευάγγελος: 129
  20. Ποροντίνη Χρηστάκη: 38