Μία ακόμη αποτυχία της Εθνικής Ελλάδος στο EURO 2020

Τέλος δεν έχει η… κατηφόρα για την Εθνική ομάδα, η οποία για 5ο σερί ματς στα προκριματικά του EURO 2020 δεν κατάφερε να «γευτεί» την χαρά της νίκης!

Απέναντι στην τελευταία ομάδα του ομίλου, η «γαλανόλευκη» παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία, 1-1, με το Λιχτενστάιν να πανηγυρίζει τον πρώτο του βαθμό στη διοργάνωση μετά από πέντε διαδοχικές ήττες.

Η Εθνική προηγήθηκε με τον Μασούρα στο 33΄, είχε δύο δοκάρια με τους Κουλούρη και Μανωλά, αλλά στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων δέχτηκε το γκολ στο 85΄ από τον Σαλάνοβιτς και στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο».

Η εθνική παρατάχθηκε με την ίδια διάταξη, αλλά με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα του Τάμπερε απέναντι στη Φινλανδία, καθώς οι Μπακάκης, Τσιμίκας, Σάμαρης και Φετφατζίδης αντικατέστησαν τους Τοροσίδη, Σταφυλίδη, Κουρμπέλη και Κολοβό αντίστοιχα.

Από την αρχή πήρε τα ηνία της αναμέτρησης η ελληνική ομάδα, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με την άμυνα του Λιχτενστάιν να κρατά άνετα το μηδέν μέχρι το 33ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο, η ελληνική ομάδα βρήκε το γκολ με κάπως τυχερό τρόπο, καθώς ένα κακό σουτ του Κουλούρη έξω από την περιοχή μετατράπηκε σε ασίστ για τον Μασούρα, που κινήθηκε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας και με κοντινή προβολή νίκησε τον Μπούχελ.

Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού πλησίασε ένα δεύτερο γκολ στο 36΄ με ωραίο σουτ, αλλά ένα λεπτό αργότερα πήρε μία αναίτια κίτιρνη κάρτα, που θα του στερήσει το δικαίωμα να παίξει με την Ιταλία στο «Ολίμπικο» τον επόμενο μήνα.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με την εθνική να στέκεται άτυχη σε δύο περιπτώσεις, καθώς τόσο η κεφαλιά του Κουλούρη (47΄), όσο και ο «κεραυνός» του Μανωλά από μακριά (52΄) σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια, όμως, ο ρυθμός έπεσε και πάλι και η επόμενη αξιόλογη φάση ήρθε στο 68΄ με ωραία ατομική ενέργεια του Φετφατζίδη, το σουτ του οποίου όμως πέρασε λίγο άουτ.

Κι ενώ ο χρόνος κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, σε μία ανύπτοπτη φάση στο 85΄ ο Σαλάνοβιτς έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ξεκινώντας πίσω από τη σέντρα, άφησε πίσω του Μανωλά και Παπασταθόπουλο και πλάσαρε εύστοχα τον Μπάρκα, πετυχαίνοντας το παρθενικό γκολ του Λιχτενστάιν στα προκριματικά του EURO 2020 και χαρίζοντας στην ομάδα του τον πρώτο της βαθμό.