Οι εκπρόσωποι της Περιφέρειας Αττικής & της Π.Ε.Δ.Α. στο Δ.Σ. του Ε.Δ.Σ.Ν.Α. (διαχείριση στερεών αποβλήτων)

Με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής (Π.Ε.Δ.Α.) ορίστηκαν οι εκπρόσωποι του πρωτοβάθμιου αυτοδιοικητικού φορέα στον Ειδικό Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής (Ε.Δ.Σ.Ν.Α.) με ευθύνη, τη διαχείριση των στερεών αποβλήτων στην Μητροπολιτική Περιφέρεια Αττικής για την περίοδο 2019- 2023.  

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ε.Δ.Σ.Ν.Α. αποτελείται από εξήντα ένα (61) μέλη, εκ των οποίων είκοσι πέντε (25) ορίζονται από το Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής ως εκπρόσωποι της Περιφέρειας Αττικής και τα υπόλοιπα τριάντα έξι (36) από την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Αττικής ως εκπρόσωποι των 66 Δήμων Αττικής.

Το πολυμελές Διοικητικό Συμβούλιο του Ε.Δ.Σ.Ν.Α. εκλέγει, τέλος, την Εκτελεστική Επιτροπή του φορέα της οποίας, ex officio, προεδρεύει ο Περιφερειάρχης Αττικής.

Η Εκτελεστική Επιτροπή του Ειδικού Διαβαθμιδικού Συνδέσμου Νομού Αττικής αποτελείται από τον πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου και έξι (6) μέλη, τα οποία, μαζί με τέσσερα (4) αναπληρωματικά, εκλέγονται με την απόλυτη πλειοψηφία του συνόλου των μελών του διοικητικού συμβουλίου.

Δύο (2) τακτικά μέλη και δύο (2) αναπληρωματικά, εκλέγονται μεταξύ όσων υποδεικνύονται από τους εκπροσώπους της περιφέρειας και τα άλλα τέσσερα (4) και δύο (2) αντιστοίχως, εκλέγονται μεταξύ όσων υποδεικνύονται από τους εκπροσώπους των δήμων.

Σημειώνεται ότι η εκπροσώπηση της Π.Ε.Δ.Α. –όπως και της Περιφέρειας Αττικής- στον Ε.Δ.Σ.Ν.Α. είναι αντιπροσωπευτική των αυτοδιοικητικών παρατάξεων με βάση την εκλογική δύναμη τους στις εκλογές της 8ης Νοεμβρίου 2019.

Ακολουθούν τα ονόματα των εκπροσώπων της Π.Ε.Δ.Α. στον Ε.Δ.Σ.Ν.Α. ανά παράταξη με αναφορά στον επικεφαλής της κάθε παράταξης για να αναδεικνύεται και το πολιτικό «στίγμα» του αυτοδιοικητικού σχηματισμού.

«Ενωμένη Αυτοδιοίκηση Αττικής για την ανατροπή» (Γιώργος Μαρκόπουλος)

1. Αβραμίδης Νίκος (Δήμος Αθηναίων)
2. Βρεττός Σπυρίδων (Δήμος Αχαρνών)
3. Γιασημάκης Γεώργιος (Δήμος Ωρωπού)
4. Ζορμπάς Ιωάννης (Δήμος Αίγινας)
5. Κακούρης Αντώνιος (Δήμος Ιλίου)
6. Κιούσης Δημήτριος (Δήμος Κρωπίας)
7. Κωνσταντέλλος Γρηγόριος (Δήμος Βούλας – Βάρης – Βουλιαγμένης)
8. Λουκάς Δημήτριος (Δήμος Λαυρεωτικής)
9. Μελετίου Νίκος (Δήμος Ασπροπύργου)
10. Μπουραίμης Δημήτρης (Δήμος Φυλής)
11. Μπουρνούς Ευάγγελος (Δήμος Ραφήνας)
12. Παπαδημητρίου Γεώργιος (Δήμος Ηρακλείου)
13. Παππούς Χρήστος (Δήμος Φυλής)
14. Πουλάκης Πέτρος (Δήμος Σπάτων – Αρτέμιδος)
15. Σωφρόνης Γεώργιος (Δήμος Σαρωνικού)
16. Τσιώτα Μαίρη (Δήμος Περιστερίου)
17. Φιλίππου Βασίλειος (Δήμος Πετρούπολης)
18. Φωστηρόπουλος Ιωάννης (Δήμος Παλαιού Φαλήρου)
19. Χιωτάκης Νίκος (Δήμος Κηφισιάς)
20. Χουρσαλάς Νίκος (Δήμος Κορυδαλλού)

«Νέα Αυτοδιοίκηση» (Γιώργος Ιωακειμίδης)

21. Βοσκόπουλος Χρήστος (Δήμος Καισαριανής)
22. Ιατρού Σταύρος (Δήμος Λαυρεωτικής)
23. Λαγουδάκης Ιωάννης (Δήμος Περάματος)
24. Μαυραγάνης Αλέξης (Δήμος Βριλησσίων)
25. Σταμούλης Γρηγόρης (Δήμος Μεγαρέων)

«Αυτοδιοικητικό Κίνημα» (Τζουλάκης Σταύρος)

26. Καρπέτας Μιλτιάδης (Δήμος Μεταμόρφωσης)
27. Κρίκης Γεώργιος (Δήμος Ν. Σμύρνης)
28. Μπρούλιας Γεώργιος (Δήμος Αθηναίων)
29. Χαραλαμπόπουλος Ιωάννης(Δήμος Ιλίου)

«Ριζοσπαστική Αυτοδιοικητική Πρωτοβουλία» – ΡΑΠ (Κατωπόδης Γρηγ.)

30. Αγγελής Κωνσταντίνος (Δήμος Βύρωνα)
31. Θεόδωτος Μιλτιάδης (Δήμος Δραπετσώνας – Κερατσινίου)
32. Νικητάκης Νικόλαος (Δήμος Αιγάλεω)
33. Σταθόπουλος Ιωάννης (Δήμος Αγ. Παρασκευής)

«Λαϊκή Συσπείρωση Αττικής»

34. Σίμος Ευάγγελος (Δήμος Πετρούπολης)
35. Σκολαρίκος Θεόδωρος (Δήμος Αγίων Αναργύρων)
36. Χαμαλίδης Θεόδωρος (Δήμος Νέας Ιωνίας)

Οι εκπρόσωποι της Περιφέρειας Αττικής στον Ε.Δ.Σ.Ν.Α.

Ακολουθούν τα ονόματα των 25 Περιφερειακών Συμβούλων της Περιφέρειας Αττικής ως εκπροσώπων -ανά αυτοδιοικητική παράταξη- στον Ε.Δ.Σ.Ν.Α. με βάση την απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου στην συνεδρίαση της 19ης Δεκεμβρίου 2019.

Σημειώνεται ότι η αντιπροσωπευτικότητα προσδιορίστηκε από την εκλογική δύναμη της κάθε παράταξης.

«Νέα Αρχή για την Αττική» (Γιώργος Πατούλης

1. Γιώργος Πατούλης
2. Αλεβίζος Παναγιώτης
3. Αλεξανδράτος Χαράλαμπος
4. Αυγερινός Αθανάσιος
5. Γεωργόπουλος Γεώργιος
6. Γιαννακόπουλος Βασίλειος
7. Δημόπουλος Γεώργιος
8. Κατσιγιάννης Αθανάσιος
9. Κόκκαλης Βασίλειος
10. Κοσμόπουλος Ελευθέριος
11. Λεωτσάκος Ανδρέας
12. Μελάς Σταύρος
13. Παπαγεωργίου Νικόλαος
14. Παπαδάκης Νικόλαος
15. Σμέρος Ιωάννης

«Δύναμη Ζωής» (Ρένα Δούρου)

1. Αλιμπέρτη Βασιλική (Βίκυ)
2. Θεοχάρη Αικατερίνη (Καίτη)
3. Λάσκαρη – Κρασοπούλου Βασιλική
4. Σχινάς Θεόδωρος

«Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση Αττικής» (Γιάννης Σγουρός)
1. Κατριβάνος Γεώργιος
2. Μίχας Λεωνίδας

«Λαϊκή Συσπείρωση Αττικής»
1. Αυγερινού Αφροδίτη
2. Μπενετάτος Στυλιανός

«Ελληνική Αυγή για την Αττική»
1. Παναγιώταρος Ηλίας

«Οικολογική Συμμαχία
1. Δημητρίου Γεώργιος