Στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης Ελλάδος έγινε το μεσημέρι η κλήρωση των πρωταθλημάτων βόλεϊ της Α2 Ανδρών και Α2 Γυναικών. Από την Ανατολική Αττική, δύο ομάδες συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, ο Α.Ο. Παλλήνη και ο Α.Ο. Μαρκοπούλου και καμία στο αντίστοιχο των Γυναικών.

Ανακοινώθηκαν από την Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης (ΕΟΠΕ) οι ειδικές προκηρύξεις πρωταθλημάτων (Α1 Γυναικών, Pre League Γυναικών, Α2 Ανδρών, Α2 Γυναικών) της αθλητικής περιόδου 2017-2018.

Με διαδικασία κλήρωσης που έγινε στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, σχηματοποιήθηκαν οι υποόμιλοι της Α2 Ανδρών και και της Α2 Γυναικών (Β΄Όμιλος) για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Όνειρο ήταν και πάει..! Δεν άντεξαν την πίεση, λύγισαν από το άγχος αλλά και από την ανωτερότητα του Εθνικού Πειραιώς οι αθλητές του Αθλητικού Ομίλου Παλλήνης και ...στάθμευσαν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, μένοντας εκτός ...νυμφώνος! Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Σύλλογος της Παλλήνης έφτασε ως τη βρύση, νερό δεν ήπιε, μάλλον, ίσως, η τρίτη φορά στην επόμενη αγωνιστική περίοδο να είναι σε καλύτερη κατάσταση η ομάδα, κυρίως να διαθέτει επάρκεια εφεδρειών στον πάγκο -που δεν την είχε εφέτος...- και βλέπουμε! Δυστυχώς, η πόλη της Παλλήνης αλλά και η ευρύτερη περιοχή των Μεσογείων, έχασε για μια ακόμη φορά την ευκαιρία να απολαύσει την ομάδα σε αγώνες της Α1 Εθνικής Κατηγορίας και φυσικά το συναρπαστικό αυτό άθλημα τη δυνατότητα να διευρύνει τους φίλους του κυρίως στις μικρές ηλικίες.

Για 6η συνεχόμενη χρονιά το πρωτοποριακό πρόγραμμα "Παίζω Βόλεϊ" που αποτελεί μια ακόμη αναπτυξιακή δράση της ΕΟΠΕ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας ανοίγει τις πύλες του. Όλες οι προετοιμασίες για την εφαρμογή του προγράμματος και τη σχολική περίοδο 2017-2018 έχουν ξεκινήσει και τα σωματεία που ενδιαφέρονται να δηλώσουν συμμετοχή μπορούν να βρουν τη σχετική δήλωση συμμετοχής  στο site της Ομοσπονδίας. Δείτε ΕΔΩ

ΠΑΟΚ, πρωταθλητής Α1 Βόλει 2017

Ο ΠΑΟΚ είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2016-17. Ο «Δικέφαλος» νίκησε τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 και κατάκτησε τον τίτλο για τρίτη συνεχή χρονιά, αφού χρειάστηκε να κάνει break δύο φορές στη σειρά των τελικών για να φτάσει στις 3-2 επί των «ερυθρόλευκων», που είχαν το πλεονέκτημα έδρας.  Τα σετ: 22-25, 25-21, 22-25, 14-25.

Δεν μπόρεσε ο Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης να κάνει το επόμενο καλό βήμα. Πάλεψε με ιδιαίτερη αγωνιστικότητα, "κυνήγησε" με πείσμα την επικράτηση και στο κρίσιμο 3ο σετ το οποίο ουσιαστικά έκρινε την εξέλιξη του αγώνα -οι ομάδες ήδη είχαν από ένα σετ στο ενεργητικό τους- έχασε την ευκαιρία να βγει μπροστά και με διαφορετική ψυχολογία να αντιμετωπίσει την αντίπαλο του στο 4ο σετ. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο καθοριστικό 3ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 20-22 υπέρ της ομάδας της Παλλήνης, η Νίκη Αιγινίου με ένα σερί 5-0 βγήκε μπροστά και με τελικό σκορ 25-22 να κάνει το 2-1. Στο διάστημα αυτό η άμυνα του ΑΟ Παλλήνης δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει αποτελεσματικά κι όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο προπονητής της ομάδας, Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος "είχαμε προβλήματα στην υποδοχή κι έτσι το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά..."