ΠΑΟΚ, πρωταθλητής Α1 Βόλει 2017

Ο ΠΑΟΚ είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2016-17. Ο «Δικέφαλος» νίκησε τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 και κατάκτησε τον τίτλο για τρίτη συνεχή χρονιά, αφού χρειάστηκε να κάνει break δύο φορές στη σειρά των τελικών για να φτάσει στις 3-2 επί των «ερυθρόλευκων», που είχαν το πλεονέκτημα έδρας.  Τα σετ: 22-25, 25-21, 22-25, 14-25.

Όνειρο ήταν και πάει..! Δεν άντεξαν την πίεση, λύγισαν από το άγχος αλλά και από την ανωτερότητα του Εθνικού Πειραιώς οι αθλητές του Αθλητικού Ομίλου Παλλήνης και ...στάθμευσαν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, μένοντας εκτός ...νυμφώνος! Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Σύλλογος της Παλλήνης έφτασε ως τη βρύση, νερό δεν ήπιε, μάλλον, ίσως, η τρίτη φορά στην επόμενη αγωνιστική περίοδο να είναι σε καλύτερη κατάσταση η ομάδα, κυρίως να διαθέτει επάρκεια εφεδρειών στον πάγκο -που δεν την είχε εφέτος...- και βλέπουμε! Δυστυχώς, η πόλη της Παλλήνης αλλά και η ευρύτερη περιοχή των Μεσογείων, έχασε για μια ακόμη φορά την ευκαιρία να απολαύσει την ομάδα σε αγώνες της Α1 Εθνικής Κατηγορίας και φυσικά το συναρπαστικό αυτό άθλημα τη δυνατότητα να διευρύνει τους φίλους του κυρίως στις μικρές ηλικίες.

Σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τελικού στόχου να μπει στα μεγάλα "σαλόνια" του βόλει, το νικηφόρο αποτέλεσμα του Αθλητικού Ομίλου Παλλήνης επί του Πήγασου Πολίχνης (Θεσσαλονίκης) στον πρώτο αγώνα του ειδικού τουρνουά ανόδου στην Α1 ανδρών, σήμερα, Παρασκευή 28 Απριλίου 2017.  Οι αθλητές του Μιχάλη Αλεξανδρόπουλου, με το ταλέντο τους, την εμπειρία τους και την ιδαίτερα καλή ψυχολογία τους από την προ ολίγων ημερών επιτυχία τους να καταλάβουν τη δεύτερη θέση του πρώτου τουρνουά ανόδου στο "Ζηρίνειο" Γυμναστήριο, κέρδισαν με 3-1 σετ τον αντίπαλό τους, πείθοντας με την εμφάνιση τους ότι αξίζουν να συμμετέχουν στο ρόστερ των ομάδων της μεγάλης κατηγορίας.

Στο κλειστό στάδιο "Χαλκιοπούλειο" της Λαμίας θα πραγματοποιηθούν το τριήμερο 28-30 Απριλίου 2017 οι αγώνες ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία Βόλει, μεταξύ των ομμάδων, Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης, Εθνικός Πειραιώς, Νίκη Αιγινίου και Πήγασος Πολίχνης. Ακολουθεί το πρόγραμμα των αγώνων όπως διαμορφώθηκε από την κλήρωση που έγινε στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Βόλει ενώπιον των εκπροσώπων των τεσσάρων Συλλόγων.

Δεν μπόρεσε ο Αθλητικός Όμιλος Παλλήνης να κάνει το επόμενο καλό βήμα. Πάλεψε με ιδιαίτερη αγωνιστικότητα, "κυνήγησε" με πείσμα την επικράτηση και στο κρίσιμο 3ο σετ το οποίο ουσιαστικά έκρινε την εξέλιξη του αγώνα -οι ομάδες ήδη είχαν από ένα σετ στο ενεργητικό τους- έχασε την ευκαιρία να βγει μπροστά και με διαφορετική ψυχολογία να αντιμετωπίσει την αντίπαλο του στο 4ο σετ. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο καθοριστικό 3ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 20-22 υπέρ της ομάδας της Παλλήνης, η Νίκη Αιγινίου με ένα σερί 5-0 βγήκε μπροστά και με τελικό σκορ 25-22 να κάνει το 2-1. Στο διάστημα αυτό η άμυνα του ΑΟ Παλλήνης δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει αποτελεσματικά κι όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο προπονητής της ομάδας, Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος "είχαμε προβλήματα στην υποδοχή κι έτσι το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά..."

Ξεκινάει σε λίγες ώρες ο σύντομος ....μαραθώνιος για την ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Παλλήνης στο κλειστό γυμναστήριο ης Λαμίας, "Χαλκιοπούλειο" με αντίπαλο τον "Πήγασο" Πολίχνης Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για την πρώτη αναμέτρηση των αγώνων ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία Βόλεϊ και φυσικά η σκέψη αλλά και οι ευχές όλων των φιλάθλων του Δήμου Παλλήνης, συνοδεύουν τους παίκτες της ομάδας με την ελπίδα, το βράδυ της Κυριακής, 30 Απριλίου 2017 η πόλη να τους υποδεχθεί ως τροπαιούχους.

Με ανακοίνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Βόλεϊ, γίνεται γνωστό ότι αύριο, Τρίτη 24 Απριλίου 2017 και 11:30 στα γραφεία της, θα γίνει η κλήρωση για τον καταρτισμό του προγράμματος του Ειδικού τουρνουά ανόδου στην Α1 Ανδρών. Οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για το τριήμερο 28-30 Απριλίου και στο τουρνουά θα συμμετάσχουν οι Εθνικός Πειραιά, ο Αθλητικός Όμιλος Παλλήνη, Νίκη Αιγινίου, Πήγασος Πολίχνης.